KONFERENCJA EUROPA+AZJA Młodzież w strategiach CSR
Odbyła się 11 października 2017
Zebra Tower, Sala konferencyjna, 12 piętro (ul. Mokotowska 1, Warszawa)
Podczas konferencji, z jednej strony, zaprezentowane zostaną przedsiębiorstwa, które w swoich działaniach skupiają się na młodym odbiorcy, a z drugiej organizacjom nienastawionym na zysk wskazane zostaną sposoby korzystania z zasobów biznesu.
Nasze dotychczasowe doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi utwierdziło nas w przekonaniu, że są to osoby przedsiębiorcze i kreatywne, które jednak nie mają wystarczającej wiedzy lub możliwości do realizacji swojego pomysłu, implementowania projektu, znalezienia wymarzonej pracy, czy też założenia start-upu.
Grupą docelową wydarzenia są przedstawiciele przedsiębiorstw realizujących politykę odpowiedzialności społecznej, jak i organizacje non-profit, które mają bezpośredni kontakt z młodzieżą i ich potrzebami. Naturalną grupą docelową są również przedstawiciele różnych środowisk – organizacji rządowych, studenckich, przedstawicieli świata nauki.
Podczas tej sesji słuchacze zostaną zapoznani z kulturą CSR w kontekście europejskim oraz azjatyckim – ze szczególnym uwzględnieniem programów zorientowanego na młodzież.
CSR culture in India: Sustainable volunteering as one of the practices of Bosch India
Działania Bosch India w ramach CSR, znane jako ‘Bosch Social Engagement’, mają na celu przyczynienie się do pozytywnej zmiany w społecznościach, w które Bosch się angażuje oraz skupiają się na zrównoważonym rozwoju. Podczas prezentacji nasz gość podzieli się swoim doświadczeniem w pracy z wolontariuszami ze 150 departamentów Bosch India poprzez Leadership Development Program.
Zaprezentowane zostaną europejsko-azjatyckie przykłady i praktyki z zakresu przyjętego porozumienia nt. Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Dodatkowo, wystąpienie skupi się na wyłaniających się trendach w zakresie społecznych innowacji, przedsięwzięć oraz przedsiębiorczości ekosystemu w regionie Azji i Pacyfiku. Możliwości i wyzwania w tym obszarze geograficznym zapewniają przestrzeń dla innowacyjnych partnerstw pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym i pozarządowym. Stąd pojawia się pytanie, jak korzystać z takich możliwości?
Prezentacja skupi się na partnerstwie pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym na rzecz rozwoju. Hyundai Global Commitments poprzez lokalne partnerstwo oraz przełomowe inicjatywy na Filipinach zapewnia przykłady niespotykanej i innowacyjnej współpracy na rzecz rozwoju młodzieży.
Sesja ta skupi się na roli biznesu i sektora publicznego w przestrzeganiu praw człowieka pracowników – migrantów w miejscu pracy oraz wzdłuż łańcucha dostaw. Dodatkowo poruszona zostanie kwestia przygotowania obu sektorów do przyjęcia tych ról.
Podczas debaty poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Iris Caluag kieruje regionalnymi programami implementowanymi przez Plan International oraz jego partnerów z 13 krajów azjatyckich, budując partnerstwa z agencjami rozwoju regionalnego oraz aktorami sektora prywatnego. Obecnie kieruje projektem SEAS of Change, który ma na celu polepszenie standardów życia migrantów z Kambodży, szczególnie dzieci i młodzieży, pracujących w przemyśle rybnym w Tajlandii.
Punktem wyjścia do dyskusji jest założenie konieczności współpracy trójsektorowej. Biznes jako sektor tworzący miejsca pracy i praktyk zawodowych dla ludzi młodych, sektor publiczny – jako sektor wspierający swoimi programami. Organizacje pozarządowe jako partner udzielający doradztwa i spajający pozostałe sektory.
Elementem kulminacyjnym konferencji był “Wieczór CSR”, w którym udział wzieli uczestnicy konferencji, wliczając prelegentów oraz przedstawicieli biznesu i organizacji non-profit. Była to okazja do networkingu i podjęcia dyskusji na temat możliwości nawiązania współpracy w przyszłości.
Fundacja Autokreacja
POLSKA
Autokreacja od lat realizuje projekty społeczne, które przyczyniają się do pogłębiania współpracy między trzecim sektorem, administracją publiczną i przedsiębiorcami. Łączy nie tylko ludzi, ale i instytucje mające podobny cel, dlatego Autokreacja nawiązała partnerstwa z wieloma organizacjami w Polsce i na świecie, tworząc sieć instytucji aktywnie zaangażowanych w rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
W przypadku większości realizowanych przez nas projektów, grupą docelową jest młodzież. Nasze dotychczasowe doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi utwierdziło nas w przekonaniu, że są to osoby przedsiębiorcze i kreatywne, które jednak nie mają wystarczającej wiedzy lub możliwości do realizacji swojego pomysłu, implementowania projektu, czy też założenia start-upu.